//ओलीको देवत्वकरण र एकता

ओलीको देवत्वकरण र एकता

ईश्वरी वाग्ले

एमालेमाओवादी एकताको बाजा घन्किरहँदा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको हेपाहा शैली प्रदर्शन भयो प्रधानमन्त्रीय प्रणालीमा सरकारका निर्णयहरूका बारेमा मन्त्रिपरिषद्मा छलफल हुन्छन् प्रधानमन्त्रीले स्वीकृत गरेपछि त्यस्ता निर्णय मन्त्रिपरिषद्का हुन्छन् प्रधानमन्त्री ोलीले थाहा पाएर धेरै निर्णय गर्न सक्छन् तर ती निर्णयहरूमा विभागीय मन्त्रीसँगको परामर्श महत्वपूर्ण मानिन्छ लोकतन्त्रको सर्वसम्मत विधि भनेको छलफलबाट प्राप्त उपलब्धिको कार्यान्वयन हो

यस पटक प्रधानमन्त्री खड्ग ओलीको हेपाहा शैली उदाङ्गिन थालेको ओलीको यो व्यवहार निरन्तर रहँदा हुन लागेको पार्टी एकताको झ्याली पनि शङ्काको भण्डारमा पु¥याउँदैछ हेपाहा शैलीका खड्ग ओलीले आफ्नै पार्टीमा कसलाई कुन बेला कहाँ कसरी थन्क्याउने भन्ने निशाना बनाउँछन् गएको चुनावमा ओली पक्षका उम्मेदवारले राम्रै खर्च पाएको बताइन्थ्यो वरिष्ठ नेता वामदेव गौतमलाई चुनाव जितेको खण्डमा ओलीको बाटो छेक्लान् भन्ने शङ्कामा चुनावमा पराजित गराइयो बर्दियामा एमाले माओवादीको बर्चस्व रहेको कम्युनिस्ट मत पनि चुनाव जित्छ काँग्रेस, हार्छन् वामदेव बर्दिया चुनाव प्रकरणको छानबिन भएन पार्टीको महाधिवेशनमा वामदेव ईश्वर पोखरेल नै हुन्, ओलीविरुद्ध चुनावमा उठ्ने (अध्यक्ष पदमा) को जनमत जफत गराइन्छ भनेर भाषण ठोक्ने संयोगवश संसद्को चुनावमा वामदेव पछारिए तर महासचिव ईश्वर पोखरेलले चुनाव जिते, झन्डै रक्षामन्त्री पनि नपाउने वातावरण बन्दै थियो पार्टीको महासचिव जस्तो पदको नेतालाई सङ्गठनकै निम्ति पनि रक्षाभन्दा अन्य कामयावी मन्त्रालय दिलाउनुपर्ने हो ईश्वरलाई त्यो रक्षा मन्त्रालय पदीय हैसियतमा ठीक हो कि होइन ? अब विवादको विषय रहेन उनलाई एक पद मन्त्री चाहिएको थियो, सेना मन्त्रालय ¥यो, पैसा पाइन्छ जति पनि

एमाले माओवादीबीचको पार्टी एकताको बहस टुङ्गिएको समयमा एकता घोषणा हुन्छ नै तर हेपाहा नीति हेपाहा चरित्र ओलीका गुण हुन् त्यहाँ सिद्धान्त छैन, विचार छैन कार्यक्रम भनेका स्थानीय तहसम्म सत्तामा पुग्ने जनताको सेवा गर्ने भन्नेमै केन्द्रित भ्रष्टाचार, महँगीका बारेमा धारणा छैन कम्युनिस्ट पार्टीको सिद्धान्त, नीति, विचार कार्यक्रमले राजनीतिक स्पष्टता दिलाउँछ यस पटक नेकपा एमाले माओवादीका नेताहरूले सिद्धान्त, विचार, नीति तथा कार्यक्रमका बारेमा चर्को बहस, मन्थन, सुझाव सल्लाह लिएका छैनन् वामपन्थीहरूको बर्चस्व रहेको राष्ट्रिय राजनीतिमा कम्युनिस्ट पार्टीका कार्यक्रमलाई लोकतन्त्रमा समाहित गर्ने प्रगतिशील कार्यक्रमले जनता प्रभावित पार्नुपथ्र्यो हेपाहा प्रवृत्ति खड्ग ओलीको अहङ्कार हो ओलीले एकीकृत पार्टीको अध्यक्ष प्रधानमन्त्री पदमा बसेर सबैलाई मिलाउनुपर्नेमा भड्काउने पो हुन् कि भन्ने शङ्का २१औँ शताब्दी कोही कसैको हेपाइमा पर्न रुचाउँदैन एमालेले हेप्दा माओवादीलाई घाटा छैन किनकि संसद्को तेस्रो शक्ति एमालेकै कारण भएको भनिन्छ भने एमाले पहिलो शक्ति माओवादीकै कारण भएको हो एमाले एक्लै चुनाव लड्दा कति सिट ल्यायो, सबैलाई थाहा अध्यक्ष खड्ग ओलीको व्यवहार कम्युनिस्टहरूबीचको एकताभन्दा भड्काउनु हो उनले संविधानसभाको चुनावमा प्राप्त परिणामलाई वामपन्थीसँग एकतामा परिणत गर्न जरुरी ठानेनन्, काँग्रेससँग मिलेकै हुन् तर उनलाई प्रधानमन्त्री बन्न माओवादीले गुन लगायो उनले त्यो गुन माओवादीलाई तिरेका थिएनन् तर पनि एकाएक माधव नेपाल, वामदेव गौतम, विष्णु पौडेल, भीम रावल एमालेका माओवादीका नारायणकाजी श्रेष्ठ, टोपबहादुर रायमाझीलगायतका नेताहरू पार्टी एकताका लागि जहाँ खटे, त्यहाँ सफल पनि भए उनीहरूको त्यो सफलतालाई एकता भाँड्ने बाटोमा लगिन्छ भने माओवादी ओलीको सती नगए हुन्छ एकताको कुरा हरेक स्थानमा समानताको आधारमा हुन्छ चुनावमा जितेको सिट सङ्ख्या पार्टी केन्द्रीय सदस्यहरूको सङ्ख्यालाई आधार बनाइन्छ भने त्यहाँ एमालेले पेल्छ जनवर्गीय सङ्गठनहरूको पनि ताल त्यही हुने हो पेसागत संस्थामा पनि एमालेको प्रवृत्ति त्यही हो ओली गुटको एमालेकै कारण आफैँले कबोल गरेको नेपाल पत्रकार महासङ्घमा अध्यक्ष पद छाड्न प्रेस चौतारीले मानेन नेपाली पत्रकारले प्रेस चौतारीलाई लगातार पदमा पु¥याए तर महासङ्घको पछिल्लो नेतृत्वमा चौतारीको दादागिरी चलेन, किन ? अहिले पनि पत्रकार महासङ्घको नयाँ ढाँचाअनुसार वैशाख २२ गते प्रादेशिक निर्वाचन हुँदैछ तर प्रदेश को चार प्रदेश प्रतिष्ठान, एसोसियट, उपत्यका, मोफसलका १० जिल्ला गरी बन्ने प्रदेश समितिको अध्यक्ष प्रेस चौतारीले प्रेस सेन्टरलाई सहजरूपमा दिने अवस्थामा छैन किनकि चौतारीको दादागिरी नरुचाएर धेरैले सदस्यता नवीकरण गरेका छैनन् आफू सधैँ ठूलो सशक्त ठान्ने भीडको आधारमा लिने तर वैचारिक रूपमा कहीँ कतै स्पष्ट नरहेको एमाले राष्ट्रिय तहका कैयौँ मुद्दाहरूमा दृढ अठोट स्पष्ट धारणा भएको देखिँदैन मानवअधिकारको रक्षाको नाममा खोलेका एनजीओ आइएनजीओको कमाइ खाने माध्यम माओवादी बन्दै आएको उज्जन श्रेष्ठ हत्या प्रकरणमा माओवादीका बालकृष्णा ढुङ्गेललाई जेल हालेर इन्सेकले कति खायो ? दुई कम्युनिस्ट पार्टीबीचको एकता हुँदा देशले प्राप्त गर्ने शान्ति, स्थिरता विकासको एजेन्डाले महत्व पाउँछ त्यो बेला गरिबी, भोकमरी,

आतङ्क, युद्ध, आन्दोलनका नाममा नेपालको तस्बिर देखाएर पश्चिमाहरूसँग डलर खाने इन्सेक, एड्भोकेसी फोरमहरूको अवस्था के हुन्छ ?

अध्यक्ष खड्ग ओलीको देवत्वकरणका लागि एमाले ओली गुटले चलाएको चरम गुटबन्दीको अन्त्य हुन्छहुँदैन थाहा छैन कम्युनिस्ट पार्टीमा देवत्वकरणको अर्थ हुन्न राष्ट्र, राष्ट्रियता, सार्वभौम अखण्डतभित्र शान्ति,

सुशासन रोजगारी जस्ता सर्वस्वीकार्य कार्यक्रमको व्यवस्थापन गर्नु कम्युनिस्ट पार्टी एकताको सार्थकता हो